MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie mają dość zmian na drogach i w komunikacji miejskiej

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Zaczęło się od otwarcia nowej linii tramwajowej, kiedy to na torach i ulicach wszystko miało wrócić do normy. Od tego czas normą są jednak nieustanne zmiany.

Najbliższe zaczynają się... dziś i potrwają do końca września. Na Traugutta do dyspozycji kierowców pozostanie po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Uwaga! Wyjazd z ul. Waryńskiego będzie możliwy jedynie na prawoskręcie. Na ul. Traugutta oraz Szumana wybudowane zostaną tymczasowe rozjazdy, aby możliwe było przerzucenie ruchu tramwajów na sąsiedni, równoległy tor, podczas realizacji kolejnych etapów remontów.
[break]
Na tym nie koniec, bo kolejne zmiany zapowiadane są już od poniedziałku.
W związku z zamknięciem pętli „Motoarena” tramwaje linii nr 2 kursować będą na skróconej trasie między ul. Reja a Wschodnią (m.in. przez Odrodzenia). Na wyłączonym odcinku kursować będzie autobus zastępczy linii nr 52. Pojedzie od pętli „Motoarena”, przez Szosę Bydgoską, Broniewskiego, do Bema.
Pożądaną przez pasażerów nowością od poniedziałku będzie zmiana przebiegu linii nr 13. Autobusy pojadą w kierunku działek na Rudaku od przystanku „Odrodzenia” Czerwoną Drogą do przystanku „Osiedle Młodych” przy alei 700-lecia Torunia i dalej al. św. Jana Pawła II w kierunku mostu (bez wjazdu w al. Solidarności). Trasa w kierunku dworca PKP Toruń Wschodni pozostaje bez zmian. Nie zostaną zmienione godziny odjazdów z przystanków początkowych.
Pasażerowie tracą już cierpliwość i pytają - po co to wszystko?

Na stronie internetowej „Nowości” nie brakuje krytycznych komentarzy. - Ja już szczerze mówiąc nie ogarniam tej komunikacji - dzieli się opinią Jacek. - Jak gdzieś otworzą, to zaraz zamkną. Normalnie strach wsiąść do tramwaju czy autobusu, bo nie wiadomo, gdzie pojedzie. Cyrk na kółkach...
Za te „dodatkowe atrakcje” na komunikacyjnej mapie Torunia odpowiada przede wszystkim projekt BiT-City. Urzędnicy tłumaczą, że prace nad jego realizacją są teraz celowo intensywniejsze, bo komunikacją miejską nie podróżują obecnie uczniowie i studenci. Czemu jednak służą wszystkie te zamknięcia i utrudnienia?
Zwężenie na ul. Traugutta to efekt prac przy przebudowie torowiska i - już wkrótce - budowie nowego węzła przesiadkowego BiT-City przy dworcu PKP Toruń Miasto. Dzięki niemu ma się zwiększyć dostępność połączeń kolejowych dla pasażerów z prawobrzeża. Magistrat zamierza też w związku z tym zwiększyć częstotliwość kursowania tramwajów na liniach biegnących przez Traugutta. Aby przesiadanie się było szybsze i wygodniejsze, na tej ulicy powstanie kładka umożliwiająca przedostanie się nad drogą do dworca. Zrewitalizowany będzie też cały plac
18 Stycznia. Zyska on również połączenie z placem Pokoju Toruńskiego, przez odnowioną ulicę Skrzyńskiego. Całość ma odzyskać historyczny
charakter.
Nie zabraknie go także na odcinku biegnącym przez Wały Generała Sikorskiego, aż do okolic Dworca Miasto, który jest już przebudowywany. Poza nowym, cichym torowiskiem, jezdnią i chodnikami pojawią się nowe słupy trakcyjne. Dzięki temu kable sieci znikną z fasad pobliskich budynków. Pojawić się mają także elementy małej architektury stylizowane na dawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska