Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transgresje 2018. Kto zagra na festiwalu w Toruniu?

Mirosława Kruczkiewicz
Wśród wykonawców „Transgresji” będzie Michał Jacaszek, twórca muzyki elektronicznej, który artystyczną karierę rozpoczął w Toruniu.
Wśród wykonawców „Transgresji” będzie Michał Jacaszek, twórca muzyki elektronicznej, który artystyczną karierę rozpoczął w Toruniu. Tomasz Bołt
Transgresje w Toruniu. Przez trzy dni potrwa trzeci festiwal muzyki elektronicznej, eksperymentalnej, alternatywnej „Transgresje”. Wystąpią wykonawcy z kilku krajów. Powstaną instalacje artystyczne. Temat przewodni to „Spokój”.

Na festiwalu „Transgresje” do tematu skrupulatnie dobierani są nie tylko wykonawcy, ale i miejsce. Tym razem będzie to nieczynny od lat dawny kinoteatr „Grunwald”. Spokój bowiem, jak piszą organizatorzy, Fundacja „Emic”, kojarzy się z relaksem po pracy, któremu przez lata służył budynek przy Warszawskiej. Ale spokój ma też smutniejszą odmianę - panuje w miejscach o-puszczonych, idzie w ślad za zamieraniem, przemijaniem.

Polecamy: Najładniejsze dziewczyny w toruńskich klubach!

Festiwal rozpocznie się jutro, w czwartek 27 września, o godz. 18 otwarciem w „Grunwaldzie” wystawy pt. „Spokój” i oprowadzaniem po rozmieszczonych w budynku instalacjach dźwiękowych. Godzinę później zagra młody toruński zespół „atem”, którego można było już słuchać w Polskim Radiu. O godz. 20.30 wystąpi toruńsko-bydgoski Rozwód stworzony przez członków zespołów Godot, Wesele, Święto Zmarłych, Pchełki i Jesień. Gra muzykę w dużej części improwizowaną.

Obejrzyj: Spod Ekranu. Czy warto iść do kina na "Juliusza"?

Piątkowy wieczór rozpocznie o godz. 19 Arma Agharta z Litwy, który w swojej muzyce wykorzystuje m.in. radziecką elektronikę i najróżniejsze „obiekty akustyczne”, a wydaje ją na taśmach magnetofonowych. Występy litewskiego artysty, zaskakującego też strojem, to szczególne show.

Potem na scenę wejdzie Michał Jacaszek, jeden z najbardziej znanych polskich twórców muzyki elektronicznej. Absolwent UMK muzyczną karierę rozpoczął w Toruniu. Ilustrował muzycznie audycje poetyckie w uczelnianym Radiu „Sfera”. Z Hanną Malarowską z zespołu Hanimal przedstawi program „Kwiaty” inspirowany XVII-wieczną poezją Roberta Herricka. Kolejni wykonawcy to Noon, czyli Mikołaj Bugajak, twórca muzyki do utworów hiphopowych, oraz Janka, duet wykorzystujący analogowe samplery, syntezatory i automaty perkusyjne.

W sobotę koncertowy maraton rozpocznie o godz. 19 Wojciech Bąkowski, muzyk alternatywny, znany przede wszystkim jako artysta wizualny.

Film "Kler" Wojtka Smarzowskiego to obraz, który jeszcze przed premierą budzi olbrzymie emocje i jest przyczyną wielu dyskusji. Internauci tworzą KLER MEMY. Oficjalna premiera 28 września 2018, przed nią szereg gorących wydarzeń: cenzura Smarzowskiego przez TVP, usuwany zwiastun z serwisu YouTube, zamieszanie o Złotego Klakiera z Radiem Gdańsk, słowa ks. Wojciecha Lemańskiego pod adresem ks. Kowalczyka: "odwal się klecho", czy kolejny emocjonalny wpis Krystyny Pawłowicz to tylko niektóre wątki związane z nowym obrazem Smarzowskiego. Zobacz w galerii jak internet komentuje nadciągającą premierę "Kleru" falą memów. Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia. - mówią o filmie jego twórcy.Zdaniem posłanki Anny Sobeckiej film jeszcze przed oficjalną premierą wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. „Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem – pisze w swojej interpelacji Anna Sobecka. - Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików, takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie”.

Film Kler szokuje. Cios w Kościół, czy księży MEMY NOWE Kler...

O godz. 20.30 z jazzowymi improwizacjami wystąpi Kammerflimmer Kollektief z Karlsruhe. Kolejny wykonawca, Jan Jelinek z Niemiec tworzy „koronkowe struktury z mikro-fragmentów jazzowych nagrań i szumów współczesnego cyfrowego świata”. Marcus Henriksson aka Minilogue ze Szwecji to przedstawiciel sceny techno, którego twórczość skłoniła znanego producenta syntezatorów do stworzenia instrumentu minilogue.

Na wszystkie prezentacje czwartkowe wstęp jest wolny, bilety na pozostałe dni można kupić poprzez biletomat.pl lub w trakcie festiwalu w „Grunwaldzie”.

„Festiwal to ostatnia chwila „Grunwaldu” w obecnej, widmowej formie - pisze Fundacja „Emic”. - Zaraz po festiwalu rozpocznie się adaptacja tego miejsca na nową siedzibę Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego”. Do tej sprawy w najbliższych dniach wrócimy.

Tak będzie wyglądał budynek kinoteatru Grunwald po remoncie. Czy spektakle będą w nim prezentowane już pod koniec 2018 roku?

Kinoteatr Grunwald przejdzie metamorfozę [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska