MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rozbudowa Szpitala Wojewódzkiego w Toruniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Tak prezentuje się cały kompleks Wojewódzkiego Szpitala na Bielanach w Toruniu.
Tak prezentuje się cały kompleks Wojewódzkiego Szpitala na Bielanach w Toruniu. Sky Drone Studio dla KPIM
Mimo pandemii koronawirusa nie przerwano prac związanych z rozbudową Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu.

W kompleksie szpitalnym na Bielanach pracuje codziennie około 120-osobowa ekipa budowlana. Jak podaje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, z uwagi na epidemię skrócony został czas pracy budowlańców i ograniczono liczbę osób pracujących na poszczególnych odcinkach. Pracownicy mają do dyspozycji środki ochrony osobistej, w tym preparaty dezynfekcyjne.

W drugiej połowie 2020 roku powinna zakończyć się rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. W nowych budynkach  trwają prace wykończeniowe polegające m.in. na  malowaniu ścian, układaniu wykładzin, montowaniu są mebli. Montowany jest również duży sprzęt medyczny. Na Bielanach będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie.Jedna z sal operacyjnych w budynku HWIĘCEJ ZDJĘĆ NA KOLEJNYCH STRONACH >>>Zobacz także:Tak powstawał nowy szpital na Bielanach

Tak prezentuje się wnętrze nowego szpitala na Bielanach!

- Inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest kontynuowana mimo trudności kadrowych, z jakimi borykają się firmy wykonujące prace. Ich kłopoty wynikają z obostrzeń przeciwepidemicznych i z problemów z dostawami materiałów. Do tego dochodzi absencja części pracowników. Ich nieobecność na jakimś odcinku powoduje, że do swoich zadań nie mogą przystąpić kolejni podwykonawcy - przyznaje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem założycielskim szpitala na Bielanach. - Liczymy się, niestety, z opóźnieniami. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jesienny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany.

Polecamy

W ostatnich dniach prace koncentrowały się między innymi w nowym budynku centralnej sterylizatorni szpitala. Montowano tam wyposażenie - maszyny i urządzenia o dużych gabarytach, przeznaczone do dezynfekcji i sterylizacji sprzętu szpitalnego.
Centralna sterylizatornia to miejsce, od którego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pacjentów. Ze szpitalnych oddziałów, sal operacyjnych i ambulatoriów trafiają tu części aparatury podtrzymującej życie i sprzętu diagnostycznego, narzędzia chirurgiczne, odzież ochronna oraz inne tekstylia i przedmioty przeznaczone do powtórnego użytku. Tu są czyszczone i wyjaławiane. Proces sterylizacji obejmuje szereg zabiegów technologicznych, takich jak: mycie, dezynfekcja, kontrola, pakowanie, sterylizacja, magazynowanie i wydawanie do ponownego zastosowania. Wszystkie te czynności rejestruje system komputerowy, co pozwala na ich prześledzenie i skontrolowanie.

Tak prezentuje się obecnie nowy szpital na Bielanach.

Nowy szpital na Bielanach z lotu ptaka. Kiedy otwarcie?

- W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, podobnie jak w innych nowocześnie wyposażonych placówkach medycznych na całym świecie, proces mycia, czyszczenia i wyjaławiania będzie w dużej mierze zautomatyzowany - informuje rzeczniczka marszałka.
W sterylizatorni stosowane mają być techniki dające pełne bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Wykorzystywane będą gorąca para pod ciśnieniem i niskotemperaturowa plazma (zjonizowany gaz w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym). Linia technologiczna i transport materiałów oraz sprzętu zostały zaprojektowane tak, by to, co już wyjałowiono, pozostało sterylne do momentu otwarcia pakietu w miejscu przeznaczenia - w sali operacyjnej, w gabinecie zabiegowym, gabinecie diagnostycznym, na oddziale intensywnej opieki medycznej czy w karetce pogotowia.

Do zimy się nie uda?

  • Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie inwestycja medyczna w województwie kujawsko-pomorskim.
  • Jej koszt wynosi 560 mln złotych, z czego około 200 mln pochłonie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Czy terminy oddawania do użytku poszczególnych części kompleksu szpitalnego są dotrzymywane?

W maju zakończyć się miały prace w nowej, zautomatyzowanej aptece szpitalnej, skorelowane z montażem poczty pneumatycznej. Również w maju powinny finiszować roboty w budynkach oddziałów zakaźnego i psychiatrycznego. Natomiast główny gmach szpitala miał być przekazany inwestorowi w sierpniu. Zakończenie budowy zaplanowano zaś na późną jesień tego roku. Epidemia Covid-19 może te plany pokrzyżować.

Wcześniej przewidywano też opóźnienia wynikające z konieczności zmian w projekcie. Zmiany miały związek z rozbudową Zakładu Diagnostyki Obrazowej o Pracownię Rezonansu Magnetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska