MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UMK stawia na jakość, a nie liczbę studentów

Tomasz Wersocki
Sławomir Kowalski
UMK zmniejsza limity przyjęć na studia. Kierunek prawniczy liczy na poprawę jakości nauki

Prace nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wciąż trwają. Jednak nowe zasady obowiązują na uczelniach już od początku tego roku.

Najistotniejszą zmianą jest ta dotycząca stosunku liczby studentów do liczby nauczycieli akademickich.

- Zawarty w algorytmie finansowania tzw. wskaźnik jakości mówi o tym, że na jednego nauczyciela akademickiego powinno przypadać maksymalnie 13 studentów - wyjaśnia dr Franciszek Bromberek rzecznik Uniwersytetu Te-chniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

- Gdy liczba studentów wynosi od 1 do 13, wskaźnik ten jest równy 1. Kiedy natomiast liczba studentów przekracza ten próg, wskaźnik automatycznie spada, aż o 0,4. Oznacza to tym samym obniżenie dotacji dla uczelni - dodaje.

Kandydaci, którzy będą chcieli rozpocząć studia na toruńskim uniwersytecie, mogą mieć problem z dostaniem się na nie ze względu na zmiany wdrożone przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.

Czytaj też: Spotkanie z historią w Łysomicach

Na Wydziale Prawa i Administracji UMK w tym roku zmienią się limity przyjęć na prawo.

- Do tej pory limit wynosił 620 studentów. W najbliższym roku akademickim ulegnie zmianie do liczby 250 studentów - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. Podkreśla też jednocześnie, że UMK wróciło tym samym do limitu miejsc na tym kierunku z 2008 roku.

- Przez 5 ubiegłych lat limit na prawo wynosił 300, następnie przez dwa lata 600, a w zeszłym roku 620 miejsc - słyszymy.

W ubiegłym roku na studia prawnicze zgłosiło się 1340 kandydatów.

- Obniżenie limitu, choć zbieżne z założeniami reformy ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, było wcześniej (w wyborach władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji na początku 2016 roku) jednym z postulatów - tłumaczy dr Ewa Walusiak-Bednarek.

- Przyczyną zmiany jest przede wszystkim dbałość o poziom kandydatów na studiach oraz jakość kształcenia. Nie bez znaczenia jest także dążenie do obniżenia kosztów dydaktyki.

Przeczytaj również: Biblioteka i teatr czekają na nowych szefów

W roku akademickim 2017/2018 uczelnia planuje przyjąć: na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie 6118 osób, na studia II stopnia 3062.

Z kolei o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w języku angielskim może ubiegać się 168 kandydatów, a na II stopień 136.

- Takie limity zostały zaproponowane przez wydziały. Muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat - zaznacza dr Ewa Walusiak-Bednarek.

Biuro prasowe UMK dodaje, że w planach jest także powołanie nowego kierunku II stopnia, więc być może limit przyjęć kandydatów wzrośnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska