MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka [PRAWNIK RADZI]

Mariusz Lewandowski
Sławomir Kowalski
Upadłość konsumencka służy zarówno dłużnikowi jak i wierzycielom. Za tym stanowiskiem przemawiają dwie zasadnicze funkcje upadłości, mianowicie: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta oraz windykacja należności przez wierzycieli.

Upadłość konsumencka służy zarówno dłużnikowi jak i wierzycielom. Za tym stanowiskiem przemawiają dwie zasadnicze funkcje upadłości, mianowicie: oddłużenie niewypłacalnego konsumenta oraz windykacja należności przez wierzycieli. Upadłość konsumencka pozwala na zwolnienie konsumenta z długów, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w toku postępowania upadłościowego lub w wyniku realizowania planu spłaty.

W dalszej kolejności wypada wskazać kto posiada legitymację do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy pamiętać, że postępowanie w tego rodzaju sprawach nie może toczyć się z urzędu.

Czytaj też: Ile może pracować osoba niepełnosprawna?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć wyłącznie: osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej lub osoba fizyczna, która przestała być wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego jeżeli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru upłynął rok.

Upadłość konsumencka niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego należy dokonać wnikliwej analizy sytuacji dłużnika, aby podjąć decyzję o uruchomieniu postępowania upadłościowego. Warto wskazać, iż wraz z ogłoszeniem upadłości cały majątek konsumenta staje się ,,masą upadłości’’, zarządzaną przez syndyka wskazanego przez sąd.

Ma to swoiste konsekwencje w postaci zakazu swobodnego rozporządzania własnym majątkiem. Następnie upadły ma obowiązek wskazać i wydać syndykowi wszystkie składniki swojego majątku. Należy wiedzieć, że w skład masy upadłościowej zalicza się wynagrodzenie za pracę w części niepodlegającej zajęciu. Nadto wraz z ogłoszeniem upadłości stają się wymagalne wszystkie zobowiązania konsumenta.

Co istotne dla samego konsumenta - ogłoszenie upadłości wstrzymuje postępowania sądowe i egzekucyjne prowadzone przeciwko niemu.

Przeczytaj także: Pętla kredytowa. Jak sobie radzić?

A w jakich w jakich sytuacjach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości? Zgodnie z treścią ustawy prawo upadłościowe i naprawcze sąd oddali rzeczony wniosek jeżeli: konsument doprowadził do swojej niewypłacalności albo istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa.

Ustawa wskazuje, że wszczęcie postępowania jest niedopuszczalne także wtedy, gdy w okresie 10 lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości względem konsumenta toczyło się już postępowanie upadłościowe, zakończone całościowym lub częściowym oddłużeniem. Sąd nie przychyli się też do wniosku jeżeli konsument dokonywał czynność prawnych z zamiarem pokrzywdzenia własnych wierzycieli.

współpraca: Radosław Bąbrych

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska