Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parku - na pikniku i na filmie [ALBUM RODZINNY]

Roman Such
Pamiątkowe zdjęcie toruńskich Baloniarzy (maj 1921 roku) przed parkową grotą, która zachowała się do dzisiaj.
Pamiątkowe zdjęcie toruńskich Baloniarzy (maj 1921 roku) przed parkową grotą, która zachowała się do dzisiaj. Fot. Ze zbiorów Małgorzaty Laube
To już czerwiec, a my dopiero dzisiaj zapraszamy na majówkę - do naszego parku na Bydgoskim Przedmieściu, który łączy niejedne pokolenia. Przed kilkoma dniami nad Martówką roiło się od dzieci. A każde, niezależnie czy to bobas lat pięć, czy prawie gimnazjalista - z wędką.

Tradycją się już stało organizowanie wędkarskich zawodów dla najmłodszych z okazji ich święta. Prawie setka dzieci (i dwa razy więcej tatusiów, mam, dziadków i babć) spędziła niedzielne trzy godziny nad wodą. Niektórym dzieciom udało się nawet złowić jakąś rybkę, ale nie połowy były najważniejsze. Liczył się wspólnie spędzony czas w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Każdy z młodych zawodników wrócił do domu z upominkiem przygotowanym przez organizatorów, a więc Koła Miejskiego PZW w Toruniu. Kuchnia polowa posiliła wszystkich tradycyjną grochówką, a na specjalne życzenie dzieci także pomidorówką.

Z radością wklejamy do naszego albumu rodzinną fotografię przyszłych mistrzów połowów, a najlepiej takich, którzy złowioną rybkę sfotografują i puszczą wolno do wody.

Podobne wędkarskie świętowanie dla najmłodszych przygotowano nad wieloma wodami w województwie, m.in. w Józefowie, Grochowie, Złejwsi Małej, nad jeziorem Szańce.

Do parku blisko z koszar

A skoro jesteśmy w parku. Właśnie w maju, dokładnie 5 maja w święto batalionu, minęła 81. rocznica odsłonięcia obelisku upamiętniającego żołnierzy wojsk balonowych poległych w walce o niepodległość w latach 1918-1920. Pomnik usytuowano na wysokiej skarpie, przy malowniczych schodach, z widokiem na Martwą Wisełkę. Na szczycie umieszczono orła trzymającego w szponach Krzyż Orderu Virtuti Militari, wieniec oraz kotwicę.

Warto przypomnieć, że Toruń w okresie międzywojennym był największym w ówczesnej Polsce ośrodkiem balonowym.

Przez całe międzywojenne lata służył w nim Karol Werner, szef mechaników, dziadek naszej Czytelniczki pani Małgorzaty Laube. Z jej rodzinnego albumu pochodzi fotografia dziadka i jego kolegów z wyprawy do parku na Bydgoskim. Mieli do niego blisko ze swoich koszar, które znajdowały się przy ulicy Sienkiewicza. Żołnierze sfotografowali się przy zachowanej do dzisiaj grocie w maju 1921 roku.

Pomnik czczący pamięć żołnierzy wojsk balonowych krótko przypominał o ich bohaterskich czynach. Po dwóch latach został zniszczony przez hitlerowskiego okupanta. Coraz głośniej jednak mówi się o odbudowie tego wyjątkowego monumentu, przypominającego walecznych żołnierzy, ale też kawał wojskowej historii Torunia.

Aleją Bogusława Magiery

Do pomnika baloniarzy, a ściślej miejsca, w którym się on znajdował, prowadzi parkowa aleja, od pięciu lat nosząca imię Bogusława Magiery. To filmowiec amator, aktor, modelarz, nauczyciel i patriota - przez całe życie mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu. Jeszcze przed II wojną światową rozpoczął dokumentować w filmach Toruń, a szczególnie Bydgoskie Przedmieście.

Na wielu cudem ocalałych kadrach widać jego córkę - Jadzię (po mężu Tokarską) podczas spacerów w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Magiera nagrywał też ważne dla Torunia momenty, m.in. wizytę w Toruniu w 1938 roku marszałka Rydza-Śmigłego.

Aresztowany 14 października 1939 r. przeszedł kolejno więzienie w Forcie VII, obozy Stutthof, Oranienburg, Sachsenhausen i Dachau, gdzie zginął 24 marca 1942 r.

Zachowały się piękne zdjęcia wykonane przez Bogusława Magierę, m.in. alejki wiodącej od fontanny do pomnika żołnierzy wojsk balonowych, która dzisiaj nosi jego imię.

I tak oto, poczynając od małych wędkarzy nad Martówką, przeszliśmy się nie tylko parkowymi alejkami, ale także po osi czasu. Przed zbliżającymi się wakacjami dobrej pogody i udanych urlopów!

Zobacz także:

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska