Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce na mieszkanie od samorządu czeka się latami. Jak jest w Toruniu?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Budynki TTBS przy ul. Rolniczej w Toruniu.
Budynki TTBS przy ul. Rolniczej w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Ponad 200 rodzin w Toruniu czeka na możliwość wynajmu mieszkania od miasta. Niektórzy muszą uzbroić się w cierpliwość — czas oczekiwania na niektóre lokale to nawet 6 lat.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Dane dotyczące oddawanych w Polsce mieszkań, które można wynająć od samorządów, nie napawają optymizmem. Jak podał w lipcu Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2022, gminy oddały do użytku jedynie 206 takich lokali. Nieco lepiej wygląda liczba mieszkań społecznych czynszowych, które budują miejskie spółki jak np. toruński TTBS – takich lokali w kraju oddano do końca czerwca 616.

To i tak kropla w morzu mieszkań komercyjnych – wg danych GUS, do połowy roku, mieszkań przeznaczonych na sprzedaż czy wynajem oddano ponad 62 tysiące. W tym samym czasie wydano ponad 115 tysięcy pozwoleń na budowę takich lokali. Do czerwca najwięcej mieszkań powstawało w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. Kujawsko-pomorskie uplasowało się w połowie stawki.

Pod tymi adresami powstają mieszkania miejskie w Toruniu

Plan budowy mieszkań miejskich zatwierdzili miejscy radni dwa lata temu. Urzędnicy prognozowali, że do 2024 roku potrzebne będzie oddanie łącznie 1724 mieszkań komunalnych, socjalnych i pomieszczeń tymczasowych.

Polecamy

W tym celu miasto zaplanowało pozyskanie ponad 1200 mieszkań od Toruńskiego TBS oraz w drodze darowizn i zamian. Dodatkowo wskazane zostały lokalizacje, w których powstać miały nowe mieszkania, a także takie, które mogłyby przyjąć lokatorów po remoncie. Lokale TTBS powstają lub są remontowe m.in. przy ul. Poznańskiej czy ul. Rolniczej. Do końca 2025 roku, w ramach II etapu inwestycji, na Osiedlu Glinki ma powstać 7 budynków, w których znaleźć ma się ponad 540 mieszkań, w tym 150 przystosowanych dla potrzeb seniorów.

Z kolei przy ul. Batorego i Dębowej Górze planowany jest kompleks 8 budynków, w których znaleźć ma się ponad 220 mieszkań. Tam także mają znaleźć się lokale dostosowane do potrzeb osób starszych. Prace w tym miejscu jednak jeszcze nie ruszyły, tak samo jak w przypadku budowy 72 mieszkań przy ul. Rolniczej 5 i 7 - TTBS przygotowuje się do wyboru wykonawcy.

Ile rodzin czeka na mieszkania od miasta?

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu administruje łącznie 4 388 lokalami, z czego 3 441 to lokale mieszkalne, pozostałe to mieszkania przeznaczone na najem socjalny i pomieszczenia tymczasowe.

Umowę na najem mieszkania komunalnego zawiera się bezterminowo i przeznaczone są dla osób, które udokumentują, że nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu. Umowa bezterminowa nie oznacza jednak, że może zostać wypowiedziana – tak się może stać, jeśli lokator nie płaci czynszu lub jest uciążliwy dla sąsiadów. W takim wypadku opuszczenie lokalu może nakazać sąd.

Polecamy

Jeśli chodzi o najem socjalny, jest on przeznaczony dla najmniej zamożnych. Często są to osoby, na których ciążą wyroki eksmisji czy dotychczas przebywały w schroniskach dla bezdomnych. Umowa na najem socjalny jest zawierana na rok – w przypadku, gdy sytuacja materialna lokatora się nie poprawi, może ona być przedłużona. Oprócz spełnienia kryterium dochodowego w przypadku wynajmu obu typu lokali, by liczyć na mieszkanie od miasta, konieczne jest udokumentowanie, że zamieszkuje się na jego terenie.

Do 26 lipca na liście oczekujących na mieszkania od miasta było ponad 200 rodzin. – Na lokale mieszkalne czeka 187 rodzin, na najem socjalny 67 – przekazuje Aleksandra Kowalewska z Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej.

– Należy mieć również na uwadze, konieczność zabezpieczenia lokali innym osobom uprawnionym: z wyroków orzekających eksmisję z zajmowanego mieszkania, a także rodziny, które mieszkają w budynkach ujętych w programie wykwaterowań czy mieszkającym w budynkach zagrożonych katastrofą budowlaną zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w Toruniu – dodaje Aleksandra Kowalewska.

Tyle trzeba czekać na lokal od miasta

Długa kolejka chętnych na mieszkania, których wynajem jest tańszy niż na rynku komercyjnym, powoduje, że niemożliwe jest otrzymanie takiego lokalu od ręki. Wg danych GUS, średni czas oczekiwania na mieszkania komunalne lub socjalne, w Polsce wynosi około 3 lat. A w Toruniu?

– Na lokal mieszkaniowy czas oczekiwania wynosi około 3-4 lata, z kolei w przypadku mieszkania ze statusem najmu socjalnego to około 6 lat – słyszymy w ZGM.

Polecamy

Mieszkania komunalne i socjalne różnią się także stanem technicznym. O ile w przypadku tych pierwszych, zazwyczaj ich standard znacząco nie odbiega od lokali dostępnych na rynku, tak mieszkania socjalne często wymagają nakładu pracy, ale jak zapewnia nas pracowniczka ZGM, w Toruniu pod tym względem najgorzej nie jest.

– Lokale wynajmowane przez ZGM zazwyczaj są mieszkaniami gotowymi do zamieszkania, ze względu na stan techniczny lokalu i jego wyposażenie. Lokale przewidziane do remontu są proponowane osobom uprawnionym do najmu lokalu gminnego, które pisemnie zadeklarowały przeprowadzenie remontu gminnego lokalu we własnym zakresie i na własny koszt – tłumaczy Aleksandra Kowalewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska