Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę przy ulicy Łokietka uroczyście otwarto Toruń Space Labs

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Toruń Space Labs ma 1840 metrów kwadratowych
Toruń Space Labs ma 1840 metrów kwadratowych Grzegorz Olkowski
Rozrasta się toruńskie miasteczko technologiczne przy ulicy Łokietka. Od środy zyskało nowy obiekt.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Toruń Space Labs, bo o nim mowa, to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 1840 metrów kwadratowych z tarasem widokowym wyposażonym w teleskopy i lunety do obserwacji kosmosu. Budynek połączony jest łącznikiem z namiotem sferycznym, wewnątrz którego będzie można na żywo obserwować kosmiczne obiekty oraz transmitować obrazy nieba z sieci teleskopów rozmieszczonych na całym świecie. Dodatkowo w namiocie sferycznym będą wyświetlane seanse filmowe dla zorganizowanych grup nawet do 150 osób. Inwestycja kosztowała 22 miliony złotych.

Dla małych i średnich firm

Nowy obiekt powstał z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych pełniąc tym samym pierwszego w Toruniu Akceleratora dla firm technologicznych, które będą przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek.

- Ten projekt był możliwy do zrealizowania dzięki pozyskaniu środków Unii Europejskiej i wsparciu właściwych programów, takich jak Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 - mówił na otwarciu prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dofinansowanie wyniosło 15 milionów złotych. Pozostałe środki zostały zapewnione przez miejskie spółki: Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych który powołał specjalną spółkę służącą temu projektowi oraz spółkę Urbitor. W efekcie możemy mówić o zakończeniu tej inwestycji. Mam nadzieję, że ludzie, którzy będą tutaj prowadzili swoją działalność, będą zadowoleni z tego miejsca

.

- Space Labs to przestrzenie, które będą wykorzystywane do celów badawczo-wdrożeniowych - stwierdził z kolei marszałek województwa Piotr Całbecki. - Technologie, transfer wiedzy i komercjalizacja badań naukowych pozostają pod szczególną opieką samorządu województwa.

Jakie jest wyposażenie obiektu?

W kompleksie znajdują się pomieszczenia centrów demonstracyjnych: centrum kontroli space tor, space arena oraz centrum demonstracji i walidacji wyników. Powstał także tzw. fab labs, czyli warsztat/laboratorium testowe. Do dyspozycji użytkowników są także dwie multimedialne sale konferencyjne oraz w pełni wyposażone aneksy kuchenne. Przed budyniem znajduje się ponad 60 miejsc parkingowych oraz przestrzeń zielona wyposażona w ławki i alejki spacerowe.

Projekt zrealizowany został przez Toruńskie Laboratorium Biznesu, spółkę miejską Urbitor oraz Fundację Przedsiębiorczy Toruń, która jest operatorem Toruń Space Labs.

Podpisali list intencyjny

Przy okazji otwarcia obiektu cztery strony: województwo kujawsko-pomorskie, gmina miasta Toruń, spółka Cilium Engineering i Fundacja Przedsiębiorczy Toruń podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie aktywnego wsparcia rozwoju kosmicznych systemów świadomości sytuacyjnej, którego efektem będzie zbudowanie oraz wyniesienie w przestrzeń kosmiczną pierwszego toruńskiego satelity z "modułem dedykowanym do SST".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska