MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu ruszył marszałkowski punkt informacyjny dla uchodźców

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w piątek trafili do nowego punktu informacyjnego przy Woli Zamkowej 12 a
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w piątek trafili do nowego punktu informacyjnego przy Woli Zamkowej 12 a Grzegorz Olkowski
Pracownicy urzędu marszałkowskiego oraz urzędu pracy, przedstawiciele opieki społecznej i tłumacze - między innymi te osoby od piątku, 4 marca dyżurują w punkcie informacyjnym przy Woli Zamkowej 12 a w Toruniu. Toruński punkt jest jednym z trzech w regionie, które Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego powołał we współpracy z konsulem honorowym Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztofem Sikorą.

Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

Trwa ucieczka cywilów z ogarniętej wojenną pożogą Ukrainy. Uchodźcy przyjeżdżają do Polski pociągami, autobusami i prywatnym transportem. Wielu z nich trafiło już do naszego regionu. Urzędnicy szacują natomiast, że w sumie na Kujawy i Pomorze dotrzeć ich może nawet 10 tysięcy. Ci ludzie potrzebować będą dachu nad głową, wyżywienia, pracy, a ich dzieci opieki i edukacji.

- Pracujemy też nad tym, abyśmy mogli przeznaczyć 4,5 miliona euro na długofalową pomoc uchodźcom. Mam tu na myśli m.in. tworzenie żłobków, przedszkoli i szkół oraz wzmocnienie systemu opieki społecznej i służby zdrowia. Oczywiście wpisujemy się w program pomocy koordynowany przez administrację rządową, uczestniczymy w tym wielkim planie – podkreślił marszałek województwa Piotr Całbecki podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Punkty w trzech miastach

Uchodźcy docierający do Polski najczęściej nie wiedzą, co robić. Nie wszyscy z nich mają dokumenty, zdecydowana większość nie zna polskiego. Ci, którzy trafią do naszego regionu, liczyć mogą na kompleksową pomoc, która udzielana jest w specjalnie powołanych punktach informacyjnych. Od piątku, 4 marca działają one w Toruniu przy ul. Wola Zamkowa 12a w budynku Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży oraz we Włocławku przy ul. Bechiego 2 w tamtejszym przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Już wcześniej podobne miejsce uruchomione zostało w Bydgoszczy przy ul. Garbary 2, w kompleksie Wyższej Szkoły Gospodarki.

- Korzystamy między innymi doświadczeń Włochów, którzy mieli do czynienia z falami uchodźców. Ta pomoc musi być zintegrowana, bo będą z niej korzystać ludzie zagubieni, niepewni swojej przyszłości, mający za sobą wojenną tułaczkę - tłumaczył Grzegorz Borek, pełnomocnik zarządu województwa. - Będziemy pomagać w założeniu konta bankowego, znalezieniu pracy, załatwieniu ubezpieczenia czy świadczeń socjalnych. Zależy nam, by ci ludzie przeszli ze statusu uchodźcy i byli włączeni do naszego społeczeństwa.

Punkty czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 8-20. W przyszłości planowane jest otwieranie ich także w weekendy oraz wprowadzenie dyżurów telefonicznych.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną już teraz korzystają z bezpłatnych posiłków wydawanych od 8.30 do 14 30 w trzech toruńskich stołówkach: jadłodajni Urzędu Marszałkowskiego, barze biurowca Orbita przy ul. Czarneckiego 15 (przy gmachu sądu) oraz w Corner Bistro ul. Kościuszki 71 (biurowiec Kościuszko Business Point). Darmowe dla nich są też przejazdy pociągami Arriva i Polregio.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska