MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek egzamin ósmoklasisty z polskiego. Jak będzie wyglądał i na co stawiają uczniowie?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?
Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty? Jacek Smarz
„Kamienie na szaniec”, „Zemsta” czy „Balladyna” - o tych lekturach z sympatią myśli wielu ósmoklasistów tuż przed wtorkowym testem z języka polskiego. W arkuszach nie chcieliby znaleźć „Syzyfowych prac” i „W pustyni i w puszczy”. Swój pierwszy w życiu poważny egzamin pisać będą w sterylnych salach z zachowaniem rygorów sanitarnych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

16 czerwca rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszego dnia młodzi ludzie zmierzą się z językiem polskim. Na napisanie testu będą mieć 120 minut. Tu podstawą sukcesu jest znajomość wszystkich obowiązkowych lektur, bo na pewno jedna z nich pojawi się na teście. Poza tym zadania są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczeń powinien zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umie wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, potrafi interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Polecamy

Co było przed rokiem?
Tu warto przypomnieć jak wyglądał arkusz z polskiego w ubiegłym roku. Składał się on z 22 zadań. Pierwsza część egzaminu poświęcona była rozumieniu tekstu czytanego. Uczniowie musieli rozwiązać zdania na podstawie fragmentu lektury "Mały Książę". Poza zadaniami zamkniętymi znalazły się również takie, w których należało udzielić odpowiedzi pisemnej.

Uczniowie musieli także zredagować zaproszenie na premierę spektaklu „Tajemnice oswajania” opartego na motywach utworu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”.

Drugim tekstem, na podstawie którego należało rozwiązać zadania był fragment zatytułowany "Początki kina". Ostatnim zadaniem w arkuszu z języka polskiego było napisanie wypracowania. Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy:

Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego

Napisz opowiadanie o odwiedzinach lisa na planecie Małego Księcia, podczas których lis przekonuje się, czy chłopiec wykorzystał wiedzę zdobytą podczas podróży. Wypracowanie powinno dowodzić, że znasz lekturę Mały Książę.

Łatwiej nie będzie
W środę młodzi ludzie zmierzą się z matematyką – na rozwiązanie zadań będą mieć 100 minut. W ostatnim dniu testowania, czyli w czwartek przyjdzie pora na język angielski. Maksymalny czas przeznaczony na wypełnienie tego arkusza to półtorej godziny.
Uczniowie ósmych klas po cichu liczyli, że w związku z pandemią Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotuje dla nich łatwiejsze arkusze. Po przeprowadzonych przed tygodniem maturach już nie mają złudzeń.

Polecamy

- Nie ma na to szans. Okazało się, że arkusze maturzystów drukowane były w marcu, a nasze jeszcze wcześniej. Wtedy nawet nikt nie przypuszczał, że trzeba będzie zamknąć szkoły – mówią nam ósmoklasiści.

Arkusz z rygorami

Pierwotnie sesja egzaminacyjna miała się rozpocząć 21 kwietnia. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach. Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty.

Podczas egzaminów należy przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną; dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.

Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (własnego długopisu, ołówka), linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Po co te testy?
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie - 7-9 lipca.
Wynik egzaminu uczniowie poznają do 31 lipca. Ma on znacznie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Liczy się na równi z ocenami na świadectwie ukończenia podstawówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska