MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy na podwórko na Podgórzu w Toruniu. Co się tu zmieniło dzięki miejskiej dotacji?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwórko"
Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwórko" Agnieszka Bielecka
Otoczenie budynku przy ulicy Inowrocławskiej 26 na Podgórzu przeszło wielką zmianę dzięki dotacji z miejskiego programu "Moje podwórko". W tym roku podobną metamorfozę mają przejść inne takie miejsca w Toruniu.

Wsparcie z programu "Moje podwórko" właściciele nieruchomości przy ulicy Inowrocławskiej 26 otrzymali w roku 2020 i 2021. Co konkretnie się tu zmieniło? Opowiada o tym Dorota Ługiewicz, współwłaścicielka nieruchomości. To ona i jej mąż Piotr byli inicjatorami przebudowy podwórka.

Dom i podwórko z ulicy Inowrocławskiej: początki sięgają przedwojnia

Z panią Dorotą spotykamy się przy okazji prac pielęgnacyjnych przy roślinach zdobiących podwórko. Najpierw przedstawia ona dzieje nieruchomości przy Inowrocławskiej. Dominuje na niej trzykondygnacyjny budynek mieszkalny.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- Ten dom postawili moi dziadkowie pod koniec lat trzydziestych - wyjaśnia pani Dorota. - Dziadek był kolejarzem, maszynistą. Postawili z babcią dom, by w nim mieszkać i na emeryturze spokojnie żyć. Nic z tych planów nie wyszło, bo niedługo potem wybuchła wojna, a po niej nastała komuna. Pojawili się lokatorzy z kwaterunku. Po wojnie dziadkowie nadal byli właścicielami nieruchomości, ale nawet do ich mieszkania został dokwaterowany sublokator.

W domu przy Inowrocławskiej 26 jest sześć mieszkań. W dwóch mieszkają lokatorki jeszcze z czasów kwaterunku. Dwa kolejne są wynajmowane. Dwa inne zajmują osoby z rodziny pani Doroty.

Przy budynku mieszkalnym jest podwórko. Kiedyś był też ogród przylegający od strony zachodniej, ale został przed laty sprzedany. W jego miejscu powstał dom.

Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwór
Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwórko" Agnieszka Bielecka

Podwórko przy Inowrocławskiej 26 przez lata było zaniedbane. Pani Dorota w telefonie ma zdjęcia tego terenu. Nawierzchnia podwórka była w większości klepiskiem. W części znajdował się tu asfalt.

- Lata temu, gdy wylewany był asfalt na ulicy Inowrocławskiej, dziadkowie dogadali się z wykonawcami tych robót, by weszli z nim trochę na podwórko i tak się stało - opowiada pani Dorota. - Od dawna marzyły nam się zmiany na podwórku. O tym, że można zdobyć wsparcie miasta na jego przebudowę, dowiedziałam się z radia. Akurat mówiono, że miejski program "Moje podwórko" został rozszerzony o Podgórz. Postanowiliśmy z mężem skorzystać z tej okazji. Dwie zimy spędziliśmy na przygotowaniu projektu zmian. Powstało wiele rysunków. Inspiracji szukaliśmy też w specjalistycznych czasopismach. W końcu nasz autorski projekt był gotowy i złożyliśmy wniosek do Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Podwórko przy Inowrocławskiej w Toruniu: nowa nawierzchnia i inne zmiany

Jakie zmiany państwo Ługiewiczowie wprowadzili na podwórku przy Inowrocławskiej 26? Od strony tej ulicy postawiony został płot. Wygrodzono też miejsce na śmietniki. Od Inowrocławskiej, przed domem, urządzona została rabata z różnymi roślinami. Posadzono je też wzdłuż zachodniej ściany domu. Przebudowana została weranda, przez którą wchodzi się do budynku.

W narożniku podwórka urządzono altanę. Jej częścią są filary z cegły rozbiórkowej. Z tego materiału powstały też donice. Na ścianie budynku będącego częścią sąsiedniej nieruchomości, pojawiły się atrapy okien. Na podwórku ułożono także nawierzchnię z kostki. Pod nią powstał system odwodnieniowy. Piękne tło podwórku przy Inowrocławskiej 26 zapewniają dorodne świerki, rosnące na nieruchomości sąsiadującej z nim od północy.

- Z altany, którą zbudowaliśmy, korzystają latem nasi lokatorzy, urządzając tu spotkania. Gdyby nie wsparcie z programu "Moje podwórko" nie przeprowadzilibyśmy tych wszystkich zmian. Po prostu nie byłoby nas na nie stać. Dom nie przynosi dochodu takiego, byśmy mogli go przeznaczyć na przebudowę podwórka. Cały czas inwestujemy zresztą w remonty wewnątrz domu. Wyremontowana została klatka schodowa, są nowe instalacje gazowa, wodno-kanalizacyjna i elektryczna. Trzeba się było nimi zająć, bo od wojny w zasadzie nic w tym budynku nie było robione. Oczywiście przydałaby mu się nowa elewacja. Weranda, która została odnowiona przy okazji przebudowy podwórka, to wstęp do takich robót. Na razie nas na nie nie stać. Nie damy też rady spełnić warunków w miejskich programach, z których można uzyskać wsparcie na remonty budynków. Na razie odnawiamy więc nasz dom krok po kroku, kiedyś przyjdzie czas na nową elewację.

"Moje podwórko" w Toruniu: kolejny dwanaście podwórek do remontu

Program "Moje podwórko" realizuje od 2015 roku miejska instytucja - Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Wsparcie finansowe można otrzymać na poprawę estetyki podwórek, w tym na m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni. To oferta dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości ze starówki (od 2025 roku), Bydgoskiego Przedmieścia (od 2017 roku) i Podgórza (od 2020 roku).

Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwór
Podwórko przy ulicy Inowrocławskiej 26 na toruńskim Podgórzu przeszło wielką metamorfozę dzięki wsparciu z miejskiego programu "Moje podwórko" Agnieszka Bielecka

- Prace na podwórku przy ulicy Inowrocławskiej 26 zostały wykonane kompleksowo - podsumowuje Aleksandra Iżycka z Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - To przykład dla właścicieli nieruchomości z Podgórza, że można efektywnie skorzystać z miejskiego wsparcia na taki cel. Zachęcamy do tego tym bardziej, że z Podgórza mamy najmniej wniosków o dofinansowanie.

Zmiany na podwórku przy Inowrocławskiej 26 kosztowały w sumie 45 500 złotych. W tej kwocie 24 750 złotych to dotacja z programu "Moje podwórko".

BTCM rozstrzygnął właśnie kolejny konkurs, w ramach którego podzielono tegoroczną pulę z programu "Moje podwórko". Złożono 15 wniosków o dofinansowanie. Ostatecznie wsparcie otrzyma 12 podmiotów:

  • Wspólnota Mieszkaniowa Rybaki 45,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Szymanowskiego 12,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Mickiewicza 61,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Bydgoska 10,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Krasińskiego 96,
  • właściciele terenu przy ul. Słowackiego 61,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Fałata 104-112 i 114-122,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Broniewskiego 36-38,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Fałata 62-64-66,
  • właściciele terenu przy ul. Inowrocławskiej 34,
  • Wspólnota Mieszkaniowa Sukiennicza 10,
  • właściciele terenu przy ul. Szczytnej 18.

Podwórka w tych lokalizacjach mają zostać odmienione do końca listopada 2024 roku.

Od 2015 do 2023 roku z programu "Moje podwórko" dofinansowano łączną kwotą 1 137 209 złotych z budżetu Torunia 92 przedsięwzięcia:

  • 31 na starówce,
  • 51 na Bydgoskim,
  • 10 na Podgórzu.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska