Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Leszkiem Adamskim, kominiarzem z Chełmży

Marcin Seroczyński
Leszek Adamski jest człowiekiem o wielu zainteresowaniach i wielkim sercu do Chełmży
Leszek Adamski jest człowiekiem o wielu zainteresowaniach i wielkim sercu do Chełmży Marcin Seroczyński
Leszek Adamski świętuje w tym roku trzydziestolecie pracy w zawodzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oprócz fachowego czyszczenia kominów i dbania o nasze bezpieczeństwo, fotografuje Chełmżę z wysokości dachów, na które wchodzi.

Leszek Adamski jest oprócz tego wielkim miłośnikiem dziejów Chełmży oraz kolekcjonerem chełmżyńskich fotografii i dokumentów. Kilkakrotnie miał również własną wystawę w bibliotece, pokazującą jego zainteresowania fotografią i zabytkami.

W tym roku przypada piękny okrągły jubileusz, a mianowicie trzydziesty rok pracy Leszka Adamskiego jako kominiarza. Należy on do czwórki chełmżyńskich kominiarzy. Jest on znany i rozpoznawalny w mieście nie tylko z racji swego czarnego stroju, ale również z osobliwego cylindra, który często zakłada wyruszając do pracy.

Leszek Adamski czyści i fotografuje

Od dawna jest już mistrzem kominiarskim, choć jego pierwotny zawód to malarz. Do obsługi ma większą część wiosek i całe nasze miasto. Jak sam mówi, praca na dachach i przy piecach sprawia mu wiele przyjemności, ale wymaga siły i dużej sprawności fizycznej.

Pan Leszek jest także chyba jedynym chełmżaninem, który posiada tak bogatą kolekcję fotografii wykonanych niemal z każdego dachu Chełmży. Pan Leszek lubi fotografować nasze miasto, ale robi to w sposób szczególny i niedostępny zwykłym mieszkańcom. Do pracy bierze ze sobą aparat fotograficzny i po wykonanym czyszczeniu komina robi zdjęcia.

Jego zdaniem, najbardziej interesujące w naszym mieście miejsca, szczególnie warte fotografowania, to katedra i starówka.

Jego pasja sięga wielu lat wstecz. Pan Leszek już jako młody chłopak interesował się historią swojego rodzinnego miasta i opowiadał o Chełmży starszym kolegom. Bardzo lubi rozwiązywać zagadki związane z Chełmżą widoczne w starych napisach i pocztówkach. Lubi rozpoznawać na nich ludzi, wydarzenia i budynki, które przeminęły wraz z historią naszego miasta.

Cenne pamiątki

- Na Chełmżę można patrzeć inaczej z perspektywy czasu poprzez stare zdjęcia i pocztówki. Można też patrzeć z góry, właśnie tak jak ja to robię. Wówczas dostrzega się te wszystkie zmiany, jakie nasze miasto przeszło przez sto ostatnich lat - mówi nam Leszek Adamski.

Jest on posiadaczem wielu cennych fotografii Chełmży, w tym zdjęć z uroczystości poświęcenia i zawieszenia dzwonów w katedrze w 1974 roku. Zbiera i kolekcjonuje dosłownie wszystko, co dotyczy Chełmży i okolicznych gmin, w których gości służbowo jako kominiarz.

Cylinder za zdjęcia

- Chodzę po starych kamienicach, nawiązuję do moich zainteresowań, często ludzie mają pochowane w domach ciekawe zdjęcia i pocztówki przedstawiające dawną Chełmżę. Takie rzeczy są dla pana Leszka niezwykle cenne.

- Kiedyś wymieniłem kominiarski cylinder z 1901 roku na osiem fotografii. Mój zawód mi w tym pomaga - opowiada Leszek Adamski. Nasz bohater dodaje jeszcze, że praca kominiarza pozwala na bliższy kontakt z ciekawymi osobami z różnych środowisk o różnych zainteresowaniach.

Leszek Adamski swoją miłość do miasta w pewien sposób sformalizował - jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Chełmży. Ściany jego domu zdobią obrazy, grafiki oraz unikatowe stare pocztówki. Interesuje się również starymi piecami kaflowymi, które także z pasją fotografuje.

Zakłada skórę

Oprócz zainteresowań związanych z pracą i fotografią, pan Leszek ma jeszcze jedno hobby... bardziej aktywne, a mianowicie motory.

Po pracy chętnie zamienia swój czarny kominiarski uniform na czarną skórę motocyklisty i jedzie przez miasto swoją yamahą. Jako zapalony motocyklista, często bierze udział w zlotach motocyklowych i udało mu się nawet zarazić tym hobby swoich kolegów kominiarzy.

Kominiarska historia

Historia chełmżyńskich kominiarzy sięga lat międzywojennych w XX w. Przy ul. Sikorskiego 44 znajdował się zakład kominiarski Niemca Bertrama. Po wojnie kominiarzy kształcili mistrzowie: Gwiazdowski, Feliks Stasiorowski, Jan Romanowski i Jan Sobczak. W 1951 r. powstała Kominiarska Rzemieślnicza Spółdzielnia Pracy. Kierownikiem oddziału w Chełmży był Józef Kamiński. Prowadził oddział do 1956 r. Obecnie szefem zakładu kominiarskiego w Chełmży jest Henryk Dejewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska