Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstawały i zmieniały się osiedla w Toruniu. Kto na archiwalnym zdjęciu znajdzie swój blok czy mieszkanie? [mnóstwo archiwalnych zdjęć]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Skrzyżowanie Podgórnej i Kołłątaja oglądane nieco wcześniej i z nieco innego miejsca.
Skrzyżowanie Podgórnej i Kołłątaja oglądane nieco wcześniej i z nieco innego miejsca. Andrzej Kamiński
Współczesny Toruń powstawał na naszych oczach. Fotoreporterzy "Nowości" byli obecni na wszystkich najważniejszych placach budów poczynając od końca lat 60. Po latach udało nam się zebrać sporo zdjęć z Mokrego, Chełmińskiego Przedmieścia, Bydgoskiego oraz oczywiście z Rubinkowa i Skarpy. Zapraszamy na spacer po Toruniu sprzed kilkudziesięciu lat i poszukiwania znajomych kątów.
od 16 lat

Tak się rodził współczesny Toruń:
„Budowę osiedla Hanki Sawickiej podzielono na trzy etapy, które zrealizowane będą do 1975 roku - pisały „Nowości” 29 września roku 1972. - Pierwsze zadanie przewidujące budowę bloków mieszkalnych nr 19 i 20 mamy już za sobą, gdyż obydwa obiekty zostały zrealizowane. Drugi etap jest szerszy. Obejmuje on budowę siedmiu budynków mieszkalnych. Teren pod te gmachy został już zakupiony od prywatnych właścicieli. Warunki dla budowlanych są tam dobre.

Polecamy

Ostatnie zadanie, które będzie realizowane w następnych latach pięciolatki, przewiduje budowę kilkunastu dalszych domów, w większości średnio-wysokich oraz pawilonów handlowo-usługowych.

Z wykonaniem tego zamierzenia będzie więcej kłopotów. Trzeba wykupić aż 33 nieruchomości, wykwaterować 65 rodzin. Wszystkie te zamierzenia związane z załatwieniem formalności prawnych i przekwaterowaniem mają być załatwione ostatecznie w roku przyszłym.

Przez najbliższe dwa lata osiedle Hanki Sawickiej będzie głównym terenem budownictwa mieszkaniowego. Tak na przykład w przyszłym roku przewiduje się przekazanie do użytku na tym obszarze siedmiu bloków, w 1974 roku - sześciu dalszych obiektów. Dwa pawilony handlowe zostaną przekazane do użytku w 1974 i 1975 roku, zaś przychodnia zdrowia w 1975 roku”.

W 1973 roku toruńscy budowlańcy mieli zamiar oddać do użytku 1446 nowych mieszkań. Największymi placami budów były osiedla Hanki Sawickiej, Fałata i Zjednoczenia.

„Przystąpi się do wznoszenia dwóch bloków mieszkalnych na Osiedlu Dekerta - czytamy w „Nowościach” z 4 stycznia 1973 roku. - Zgodnie z planami urbanistów powstaną tam największe w naszym mieście budynki, liczące 11 kondygnacji i 200 metrów długości. (...) Na wznoszeniu budynków mieszkalnych nie kończą się jednak zadania TPBO i innych przedsiębiorstw budowlanych. W roku ubiegłym zanotowano opóźnienia w realizacji kilku obiektów towarzyszących. Tak więc dopiero w tym roku oddany zostanie do użytku pawilon handlowo-usuługowy na Osiedlu Młodych i przychodnia zdrowia na Osiedlu Chrobrego. Przewiduje się oddanie jeszcze kilku obiektów, w tym żłobka ZWS „Elana” na Osiedlu Chrobrego, przedszkola dla tegoż samego przedsiębiorstwa na Osiedlu Fałata, przedszkola dla „Merinoteksu” na osiedlu Reja III, szkoły podstawowej na Osiedlu Chrobrego, centralnego pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Reja III i pawilonu gastronomicznego w rejonie ulic Bema i Nowickiego”.

A to fragment "Nowości" z 9 stycznia 1975 roku:
"Rano na placu budowy był jeszcze śnieg. W południe słońce stopiło jednak jego cienką warstwę. Brygada montażowa Z. Ryńskiego z TPBO miała więc ułatwione zadanie. Nasz fotoreporter uchwycił moment stawiania pierwszej ściany pierwszego budynku Rubinkowa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska