Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tormięs. Burzliwe losy toruńskiej rzeźni [ZDJĘCIA]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dziś z dawnego imponującego budynku toruńskiej rzęźni pozostało niewiele.
Dziś z dawnego imponującego budynku toruńskiej rzęźni pozostało niewiele. Grzegorz Olkowski
Toruńska rzeźnia została otwarta 132 lata temu. Rozbudowywana i modernizowana przez lata była dla gospodarzy miasta powodem do dumy. Teraz dawna przemysłowa dzielnica miasta zmienia swoje oblicze. Znikną resztki Tormięsu, ocaleją jednak budynki Metronu.

„Cech rzeźnicki w Toruniu wyruszył dzisiaj o godzinie 11 przed południem w uroczystym pochodzie z esplanady ulicą Chełmińską dookoła ratusza i dalej ulicą Szeroką przez Nowe miasto do nowo urządzonej rzezalni nad szosą wiodącą do Lubicza - pisała „Gazeta Toruńska”3 czerwca 1884 roku. - Na czele orszaku jechał rycerz w średniowiecznej zbroi, reminiscencya dawniejszych urządzeń obronnych w mieście, dalej postępowała kapela, majstrowie rzeźniccy, czeladź w ubiorach masarskich, ucznie wiodący okazałe sztuki bydła opasowego ze złoconemi rogami i wieńcami dokoła piersi, a wreszcie, na umajonych wozach rzeźnickich, tuczne wieprze, skopy i cielęta. Pomiędzy poszczególnemi oddziałami orszaku powiewały cechowe chorągwie”.

Jak widać, zwyczajne przecięcie wstęgi nie wystarczyło. Trudno się jednak temu dziwić, toruńska rzeźnia była jedną z pierwszych wybudowanych w naszym regionie. Rozbudowywana i modernizowana m.in. w 1912 i 1928 roku bardzo długo pozostawała symbolem nowoczesności. Nie tylko pod względem produkcyjnym, ale również architektonicznym.

Zobacz: Historia Tormięsu - rok po roku

Tutaj przecież na początku XX wieku powstała hala przykryta pierwszym w regionie żelbetonowym stropem. Konstrukcję stworzył zasłużony toruński budowniczy Reinhard Uebrick, jej elementy przygotowując w swojej cementowni przy ulicy Pod Dębową Górą.

Jak to niestety często w Toruniu bywa, cenna pamiątka przemysłowej przeszłości miasta nie została na czas wpisana do rejestru zabytków. Skutki tego zaniedbania okazały się fatalne, bo kiedy mury opuszczonych fabrycznych budynków zaczęły padać, konserwatorzy byli bezradni.

Osiedle na terenie dawnego Tormięsu

W 2008 roku pojawiła się szansa, aby część istniejących budynków uratować, wkomponowując je w centrum handlowo-rozrywkowe. Realizacji tych planów sprzeciwili się jednak gospodarze miasta. Budynki rzeźni rozpadały się w mniej lub bardziej zagadkowych okolicznościach, aż wreszcie teren, który jeszcze w 2000 roku był gęsto zabudowany, stał się pustynią.

W ubiegłym roku, po sporych zawirowaniach, teren po rzeźni kupiła za ponad 10 milionów złotych firma Willa Developer, która ma zamiar zbudować tam osiedle na prawie 700 mieszkań. Inwestor jeszcze nie zaczął budowy, w przyszłym miesiącu przeniesie jednak swoje biuro do nowej siedziby przy Szosie Lubickiej, tuż przy dawnej rzeźni.

Czytaj: Willa Developer kupił teren pod dawnym Tormięsie

Miejscy planiści przygotowali teren przyszłego osiedla, określając charakter jego zabudowy oraz wytyczając ciągi komunikacyjne. Drogi wewnętrzne zostaną połączone z okalającymi je drogami publicznymi w miejscu istniejących skrzyżowań.

- W planie przewidziane jest również przedłużenie ulicy Pająkowskiego po śladzie istniejących dróg zakładowych aż do Szosy Lubickiej - mówi Marek Porczyk z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Tormięs zniknie praktycznie bez śladu, więcej szczęścia miały historyczne zabudowania położonego w sąsiedztwie Metronu. Zgodnie z uchwalonym właśnie planem zagospodarowania przestrzennego zostaną one zachowane, chociaż część z nich będzie można przebudować, zachowując jednak oryginalne fasady. Najstarsze obiekty fabryki wodomierzy pochodzą z 1904 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska