Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Sulecki, działacz narodowościowy, został uhonorowany

Agnieszka Grądzka-Wadych
Nagrobek Jakuba Suleckiego na cmentarzu przy ulicy Grudziądzkiej 20/22 ma formę kamienia polnego z tablicą Fot. nadesłana
Nagrobek Jakuba Suleckiego na cmentarzu przy ulicy Grudziądzkiej 20/22 ma formę kamienia polnego z tablicą Fot. nadesłana
Na cmentarzu garnizonowym przy ulicy Grudziądzkiej odsłonięto symboliczny nagrobek Jakuba Suleckiego, społecznika w okresie zaborów.

Z inicjatywą upamiętnienia zasłużonego torunianina na cmentarzu wojskowym (obecnie cmentarz komunalny nr 1) wystąpiła Anna Zakrzewska, w związku z likwidacją poprzedniego miejsca pochówku. Przedsięwzięcie zrealizowały: Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe oraz miejska firma Urbitor, sprawująca opiekę nad toruńskimi cmentarzami komunalnymi.
Nagrobek ma formę kamienia polnego z tablicą, u jego stóp złożono urnę z ziemią z poprzedniego grobu.
- Mąż mój był historykiem, pisał o ludziach Torunia, wydobył z niepamięci działalność Jakuba Suleckiego, napisał jego biogram - powiedziała Anna Zakrzewska.
W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia nagrobka wzięli udział przedstawiciele władz miasta oraz inicjatorzy i organizatorzy uroczystości. Chór z Zespołu Szkół nr 16 wykonał pieśń „Sokoła”.
Przypomnijmy, że imię Jakuba Suleckiego nosi ulica Na Skarpie.

Mistrz malarski

Jak podaje „Rocznik Toruński” (16/1983) - Jakub Sulecki (1862-1941), był aktywnym działaczem społecznym w Toruniu w latach zaboru pruskiego i w okresie międzywojennym, zaangażowanym w obronę polskości i walkę o niepodległość. Urodził się w podtoruńskim Grębocinie. Był mistrzem malarskim. Od 1886 roku zamieszkał w Toruniu - wtedy najsilniejszym ośrodku polskości na Pomorzu. Dał się poznać jako zdolny organizator oraz mówca. Należał do założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego prezesem był w latach 1900-1920. Udzielał się w Towarzystwie Przemysłowym w Toruniu, w Towarzystwie Wzajemnej Pomocy Robotników i Rzemieślników oraz w Towarzystwie Śpiewu „Lutnia”.

Działacz "Sokoła"

Walczył o polską reprezentację w Radzie Miejskiej, w sejmie pruskim i parlamencie niemieckim. Brał czynny udział w polskim życiu kulturalnym i artystycznym Torunia jako malarz, dekorator i aktor - w przedstawieniach patriotycznych. Był organizatorem nielegalnych kursów nauki języka polskiego i tworzenia bibliotek Towarzystwa Czytelni Ludowych. Za swoją działalność w 1923 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.
W czasie II wojny światowej został aresztowany 14 maja 1941 roku i wraz z innymi działaczami „Sokoła” wywieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Po wielu torturach, 19 maja powieszono go na placu apelowym. Jego los podzielili wkrótce inni członkowie „Sokoła”.
W 1946 roku prochy polskiego patrioty spoczęły na cmentarzu przy ulicy Wybickiego. Grób nie był opłacany. Dwa lata temu został zlikwidowany. Teraz symboliczną mogiłę Jakuba Suleckiego można odwiedzać na nieczynnym cmentarzu garnizonowym w pobliżu centrum miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska