Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Toruniu powstaną kolejne mini tężnie? Ile ich mamy?

PB, MK
Minitężnia przy Wojska Polskiego czeka na uruchomienie
Minitężnia przy Wojska Polskiego czeka na uruchomienie Piotr Bednarczyk
W tym roku minie pięć lat, kiedy powstała pierwsza w Toruniu mini tężnia. Ile ich obecnie mamy? Czy przyjęły się w naszym mieście?

Tężnie początkowo służyły wyłącznie jako stosunkowo ekonomiczny sposób na pozyskanie soli z solanki. Na drewniane konstrukcje wypełnione tarniną solankę wylewano ręcznie. Woda parowała, rosło stężenie soli w roztworze spływającym po gałązkach. Proces powtarzano.

Na co pomagają tężnie?

Wykorzystanie tężni w lecznictwie to pomysł młodszy. Tężnie uzdrowiskowe mają trochę inną konstrukcję niż przemysłowe, sprzyjającą powstawaniu dużej ilości leczniczego aerozolu unoszącego się w powietrzu. Te drobinki solanki wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, w alergii, w nerwicy wegetatywnej i w stanach wyczerpania.

Co prawda nikt dotąd nie zdetronizował ciechocińskich tężni, które są wciąż największymi tego typu budowlami w Europie (i najstarszymi), ale w ubiegłym stuleciu tężnie postawiono też w innych polskich uzdrowiskach: Inowrocławiu, Konstancinie, Wieliczce i (trochę później) w Gołdapi.

Polecamy

Od kilku lat trwa moda na budowę choćby niedużych solankowych „inhalatorni” w mniejszych i większych miastach. Mają je już m.in. Częstochowa, Żyrardów, Chorzów i – Toruń. Prywatną tężnię pobudował sobie obok domu w Józefowie pod Warszawą pewien architekt. Nie bez wpływu na te swoistą modę pozostają informację o pogarszającym się stanie powietrza, który oddychamy w miastach.

Pierwsza była Barbarka

W Toruniu pierwsza mini tężnia powstała na Barbarce w 2019 roku. Została uruchomiona rok później. Od początku cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających Szkołę Leśną, bywają sytuacje, w których na przygotowanych wokół ławkach nie ma wolnych miejsc.

Druga mini tężnia - w ramach budżetu partycypacyjnego na 2020 rok - powstała przy ulicy Wojska Polskiego, miedzy placem zabaw a Strugą Toruńską.

Trzecia stanęła na terenie hospicjum dla dzieci i młodzieży „Nadzieja” przy ul. Włocławskiej.

Uruchomienie? Przeważnie w maju

- O tym, kiedy uruchamiane są poszczególne tężnie decydują ci, którzy nimi zawiadują - wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. W przypadku tężni na Barbarce jest to Szkoła Leśna, tężni na Wojska Polskiego - Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, tężni przy Włocławskiej - Hospicjum "Nadzieja". Przeważnie są uruchamiane około 1 maja.

- Na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty uruchomienia naszej mini tężni - usłyszeliśmy w Szkole Leśnej na Barbarce. - Czekamy na to, aż wypogodzi się na dłuższy czas. W razie czego proces uruchomienia tężni nie jest długi.

Sławomira Wiśniewskiego zapytaliśmy, czy w planach jest budowa kolejnych mini tężni?

- Na ten rok w ramach budżetu partycypacyjnego nie - wyjaśnił. - A na przyszły wnioski jeszcze nie zostały złożone.

Przypomnijmy, że inna tężnia, dużo bardziej okazała, jest też w Porcie Drzewnym, na terenie należącym do fundacji o. Tadeusza Rydzyka.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska