Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej: "W 2022 roku toruński zamek odwiedziło prawie 70 tysięcy osób"

Sara Watrak
Sara Watrak
Rozświetlony zamek krzyżacki w Toruniu
Rozświetlony zamek krzyżacki w Toruniu Grzegorz Olkowski
Mija rok od połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej z Centrum Kultury "Zamek Krzyżacki" w Toruniu. Oferta instytucji bardzo się przez ten czas zmieniła. O minionym roku i planach na kolejne miesiące rozmawiamy z dyrektorem Krystianem Kubjaczykiem.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

od 16 lat

Jaki był rok 2022 dla Toruńskiej Agendy Kulturalnej?

Szczególnie ciekawy. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Torunia połączono TAK i Centrum Kultury "Zamek Krzyżacki", tworząc jedną instytucję. Już w pierwszych dniach stycznia przyniosło to efekt w postaci "Rozświetlonego Zamku" – nowego wydarzenia, w ramach którego publiczność mogła nie tylko oglądać zamkowe mury podkreślone kolorowym światłem i multimedialnymi projekcjami, lecz także zobaczyć toruńską warownię z czasów jej świetności. W tym z pomocą przyszła nowoczesna technologia i gogle wirtualnej rzeczywistości, po założeniu których widzowie, niczym w grze komputerowej, mogli przespacerować się po cyfrowo odbudowanym zamku. Wirtualną prezentację przygotowano specjalnie na tę okazję.

Polecamy

Co jeszcze się działo?

Miłośnicy chorału gregoriańskiego mogli wziąć udział w niezwykłym widowisku "Gregorian Grace Symfonicznie", podczas którego zabrzmiały największe przeboje muzyki sakralnej i popularnej w orkiestrowym wydaniu. Muzyce towarzyszył pochód rycerzy i pochodnie. Po raz kolejny okazało się, że fosa toruńskiego zamku krzyżackiego to miejsce magiczne i stworzone do przeżywania wydarzeń kulturalnych. Potwierdziły to latem Jabłonki Swawole, czyli Food & Apple Festival, będący okazją do celebracji polskich smaków przy pięknej muzyce – tym razem skierowanej do młodszej publiczności. Popularny Vito Bambino, Bluszcz, Starless i Retrosfera porwały do zabawy ponad dwa i pół tysiąca osób. Czymś absolutnie nowym był Cake Art Festival, czyli wydarzenie, w ramach którego toruńscy artyści – w tym Tomasz Cebo, Edgar Jerzy Pill, Andrzej Poprostu czy Joanna Kozłowska – malowali kilkupiętrowe torty. Słodkich płócien mogła potem skosztować publiczność. Oczywiście w zamkowym kalendarzu nie zabrakło propozycji dla miłośników historii – średniowieczne jarmarki czy medievalia przyciągały starszych i młodszych. W sumie w 2022 roku toruński zamek odwiedziło prawie 70 tysięcy zwiedzających.

Były też atrakcje poza zamkiem - jak choćby kolejna edycja Bella Skyway Festivalu.

Do Torunia z tej okazji przybyły wesołe, francuskie Anooki – obecne zarówno w skierowanym do całych rodzin mappingu, jak i w przestrzeni miejskiej. Oczywiście w ramach festiwalu nie zabrakło chwili zadumy nad poważnymi i przejmującymi tematami. Wspólnie z Natalyą Mitrokhiną, dyrektor artystyczną kijowskiego festiwalu, postanowiliśmy zaprosić do współpracy ukraińskich twórców mappingu 3D. Efektem był ogólnodostępny mapping prezentowany na fasadzie kościoła Ducha Świętego, który współtworzyli artyści związani z kijowskim festiwalem: Svitlana Reinish, Kurbas Pro, BlckBox oraz EVM ART. Całość, obok fragmentów charakterystycznych dla stylu każdego z artystów, zawierała elementy kojarzące się z Ukrainą – dla pokrzepienia tych, którzy jako uchodźcy znaleźli się w Toruniu.

Polecamy

Właśnie zakończyło się kolejne wydarzenie "Kajko i Kokosz na zamku". Tyrolka cieszyła się popularnością?

Tak, rekordzista zjechał na tyrolce 11 razy! Wydarzenie "Kajko i Kokosz na zamku", nawiązujące do świata przedstawionego w kultowym komiksie Janusza Christy, dla młodszych było okazją, żeby z innej strony spojrzeć na szkolną lekturę, dla starszych pretekstem do sentymentalnej podróży. Jedni i drudzy mogli spróbować swoich sił w szkole latania. Przejazd stumetrową tyrolką nad murami toruńskiego zamku, z którego skorzystało prawie cztery tysiące widzów, to wspomnienie, które z "uczniami" zostanie na długo.

Jakie są plany Toruńskiej Agendy Kulturalnej na 2023 rok?

Rok 2023 zapowiada się równie emocjonująco. Będzie wyjątkowy, bo jest on rokiem Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego torunianina. Poza podniosłymi wydarzeniami będzie także okazja, żeby np. odwiedzić Kopernika w ramach jego urodzinowego przyjęcia – na luzie i z dobrą zabawą. Oczywiście nie należy zapomnieć, że 2023 będzie też rokiem wymagającym pod względem finansowym i być może nie wszystkie pomysły i plany uda się zrealizować. Jesteśmy jednak dobrej myśli i mamy nadzieję, że najbliższe 12 miesięcy przyniesie naszej publiczności dużo emocji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska