Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MZK zbiera pamiątki z okazji swoich 130. urodzin. Co udało się dotąd zebrać?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Pamiątki zbierane przez MZK Toruń
Pamiątki zbierane przez MZK Toruń Grzegorz Olkowski/Polska Press
Któryś z Twoich przodków pracował w toruńskiej komunikacji miejskiej? Zostały po nim pamiątki, które już Ci się nie przydadzą? – przekaż je do Izby Pamięci "Ocalić od zapomnienia tramwaje toruńskie" lub wypożycz na wystawę - prosi mieszkańców Torunia Miejski Zakład Komunikacji.

Obejrzyj: Kulisy sesji fotograficznej Siła Kobiet 2022

od 16 lat

MZK poszukuje pamiątek z okazji urodzin

MZK w Toruniu poszukuje pamiątek związanych z ponad 130-letnią historią komunikacji miejskiej. Wzbogacą one mieszczącą się w zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza Izbę Pamięci. Ponadto, wraz z Muzeum Historii Torunia, oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, MZK planuje w 2023 roku wystawę pod roboczym tytułem "Toruńskie autobusy i tramwaje", ukazującą ponad 13 dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście. Otwarcie ekspozycji ma nastąpić w maju, a pozyskane przedmioty pomogą stworzyć pełniejszy obraz tego ważnego elementu tkanki miejskiej.

Polecamy

- Jeśli na strychu lub w piwnicy ktoś ma tablice informacyjne z pojazdów, elementy wyposażenia, stroju motorniczego, gadżety związane ze sprzedażą biletów – będziemy wdzięczni za przekazanie ich do nas. Może posiadają państwo także zdjęcia albo spisane lub przekazane w formie ustnej ciekawe wspomnienia członków rodziny związane z miejskim transportem – także chętnie z nich skorzystamy. Zdjęć lub zapisków nie trzeba nam oddawać – można wypożyczyć do zeskanowania. Opowieści chętnie wysłuchamy i spiszemy je bądź nagramy - mówi Zbigniew Wyszogrodzki, prezes MZK w Toruniu.

Zobacz koniecznie

Czym jest "Izba Pamięci MZK"?

Izbę Pamięci "Ocalić od zapomnienia tramwaje toruńskie" otwarto w 2008 roku. Mini muzeum poświęcone jest 130-letniej historii komunikacji miejskiej w Toruniu. Można tu zobaczyć m.in. fragment szyny pierwszego toru tramwajowego w Toruniu, bogatą kolekcję zdjęć archiwalnych, modele tramwajów letnich, zestawy kasowników ze szczypcami, tablice linii tramwajowych z okresu okupacji, rozkład jazdy tramwajów konnych z 1894 r., projektor kinowy z Kina Tramwajarz, matrycę do wybijania żetonów okolicznościowych, dawne stroje pracowników wraz z wyposażeniem. Zwiedzający dowiedzą się również, co ma koń do tramwaju, ile metrów torów liczyła pierwsza linia, co nastawiał nastawnik, po czym poznać kontrolera i czy w MZK lepiej grają w szachy, czy na trąbce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska