Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze na Zamku Bierzgłowskim

n
Jedną z największych atrakcji Golubia-Dobrzynia jest zamek i odbywające się tam imprezy rycerskie
Jedną z największych atrakcji Golubia-Dobrzynia jest zamek i odbywające się tam imprezy rycerskie Archiwum
W niedzielę 15 czerwca na zamku w Zamku Bierzgłowskim odbędzie się średniowieczny Turniej Rycerski „Mediavalia” z okazji 80-lecia gminy Łubianka.

Mediavalia rozpoczną msza św. w kaplicy zamkowej ok. godz. 9.45. Po jej zakończeniu zamek zostanie opanowany przez rycerzy. Organizacja pokazu będzie się składała z trzech części. Pierwsza z nich to pokaz historyczny budowa obozowiska krzyżackiego, turniej rycerzy pieszych, turniej rycerzy konnych, tor łuczniczy i, na zakończenie, inscenizacja „Zdobycie zamku”.

Na polanie obok miejsca na ognisko wyrośnie średniowieczne obozowisko z namiotami, w których przez cały dzień można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć strój mieszczański, zbroję, spróbować się w strzelaniu z łuku oraz dowiedzieć więcej o historii średniowiecza.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, takich jak walka bezpieczną bronią czy warsztaty pisania gotykiem. Podczas festynu będzie można wziąć udział w zabawach dla widzów oraz przyjrzeć się tajnikom walki podczas turnieju bojowego rycerzy pieszych. Obozowisko rycerskie będzie złożone z namiotów, miejsca kuchennego i kramów z kilkoma rzemiosłami (płatnerz, sukiennik, złotnik). W całości obsługi festynu udział weźmie ok. 60 osób.

W średniowiecznym turnieju rycerskim wezmą udział wojownicy z całej Polski, którzy będą się zmagać o miano mistrza. Walki odbędą się systemem „każdy z każdym”, a w poszczególnych starciach zwycięstwo przysługiwać będzie temu rycerzowi, który utrzyma się na nogach. Starcia konne będą oceniane przez doświadczonych sędziów. Walki, dzięki swojej dynamice oraz dobremu przygotowaniu rycerzy, są niezwykle atrak- cyjne dla widza, a zarazem najbardziej zbliżone do walk, które odbywały się w przeszłości, tak więc będą „żywą lekcją historii”.

Na zakończenie odbędzie się uroczyste wręczenie nagród mistrzowi i pozostałym uczestnikom turnieju.

Kolejna część niedzielnej imprezy to pokaz archeologiczny obozowisko z prezentacjami warsztatów: złotniczego (nawlekanie paciorków, wykonanie z paciorków „Pater Noster”), tkackiego, garncarskiego, rymarskiego i kuchni średniowiecznej wraz z degustacją.

Będzie też można zobaczyć organizację obozowiska plebejskiego i rycerskiego ze stanowiskami dla ok. 6 osób: płatnerza, snycerza, iluminatora, pokaz ubioru rycerza wraz z koniem i giermkiem oraz stanowisko z ubiorami średniowiecznymi dla dzieci z możliwością przebrania i zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Organizatorzy planują też oprowadzanie po zamku (dwa razy o pełnych godzinach) lub krótki wykład o historii zamku oraz grę terenową dla dzieci.
Impreza skierowana jest zarówno do najmłodszych widzów, dla których na pewno nie zabraknie atrakcji, a także dorosłych miłośników historii oraz aktywnego spędzania czasu.

Program:

godz. 9.45 - otwarcie turnieju mszą św. w Kaplicy Zamkowej
godz. 11-12 - pokazy konne
godz. 12 -13 - pokazy piesze
godz. 13-14 - artyleria
godz. 14 - inscenizacja „Oblężenia zamku”
godz. 15 - zakończenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska