MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńskie Wodociągi inwestycją w gminach Obrowo i Zławieś Wielka

Michał Fudali
Michał Fudali
Toruńskie wodociągi wkraczają na kolejne tereny powiatu toruńskiego
Toruńskie wodociągi wkraczają na kolejne tereny powiatu toruńskiego Sławomir Kowalski
Toruńskie wodociągi coraz śmielej wkraczają na tereny powiatu toruńskiego. Dostarczają wodę i odbierają ścieki z kilku gmin. Powoli kończą się przygotowania do rozpoczęcia kolejnych inwestycji w porozumieniu między innymi z gminami Obrowo i Zławieś Wielka.

O tym jak ważna jest woda pozyskiwana ze sprawdzonego źródła przekonali się ostatnio mieszkańcy gminy Łysomice. W gminnych wodociągach zaobserwowano pojawienie się szkodliwych bakterii.

Woda do Łysomic

Wyłączono miejscowe wodociągi, zdezynfekowano rurociągi, a wodę zaczęły mieszkańcom Łysomic dostarczać Toruńskie Wodociągi.

- Dostarczamy wodę do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dlatego nie było problemów, by wpiąć się w gminną instalację wodociągową - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Proszę sobie wyobrazić jaki kłopot mieliby mieszkańcy, gdyby przez kilka dni musieli żyć bez wody. Dlatego będę rozmawiał z władzami gminy, by na stałe dostarczać wodę z naszego ujęcia.

Zobacz także:Toruńskie Wodociągi przejęły budynek biurowca stacji pomp na Bielanach

Już w przyszłym roku rozpoczną się kolejne inwestycje w gminach powiatu toruńskiego. Chodzi o gminy Obrowo i Zławieś Wielka. Na razie kompletowana jest dokumentacja, wszystkie zgody i pozwolenia na budowę. Do końca roku formalności powinny zostać załatwione. Wtedy do pracy będą mogły zabrać się ekipy, które rozpoczną budowę wodociągów i kanalizacji. Jak podkreśla prezes załatwianie formalności trwa często dłużej niż sama budowa.

- Jeżeli chodzi o gminę Zławieś Wielka, to chcielibyśmy dojść z odbiorem ścieków aż do Toporzyska - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Tam przewidywana jest likwidacja istniejącej oczyszczalni i jej zamiana na przepompownię ścieków. Trzeba także zbudować wodociąg.

Woda i odbiór ścieków

W przyszłym roku rozpoczną się także prace na terenie gminy Obrowo. Umowa miedzy gminą, a wodociągami została podpisana 1 grudnia 2015 roku. W jej ramach ma zostać zbudowany kolektor kanalizacji sanitarnej z Głogowa do Stacji Uzdatniania Wody w Lubiczu i z Osieka nad Wisłą do Kaszczorka oraz magistrala wodociągowa ze Stacji Uzdatniania Wody w Lubiczu do Brzozówki i z Kaszczorka do Silna. - Samorządowcy z Obrowa i Złejwski Wielkiej doszli do wniosku, że nie opłaca im się utrzymywanie własnych oczyszczalni ścieków. Skoro jest w Toruniu duża oczyszczalnia lepiej się do niej podłączyć niż inwestować w unowocześnianie własnych. Moim zdaniem taka postawa jest racjonalna i cieszę się, że gminy chcą z nami współpracować w coraz większym zakresie.

Jak dodaje prezes Władysław Majewski, Toruńskie Wodociągi w różnym zakresie współpracują prawie z wszystkimi gminami powiatu toruńskiego.

Pomocny WFOŚ

- Rozmawiamy również z władzami gminy Łubianka o tym, by również skorzystali z naszej instalacji - dodaje Majewski. - Mam nadzieję, że rozmowy zakończą się sukcesem.

Większość inwestycji jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Jak podkreśla Majewski bez wsparcia tej instytucji realizacja poszczególnych zadań byłaby bardzo trudna.

Cała organizacje pozyskiwania środków i przeprowadzenia inwestycji biorą na siebie wodociągi. Gminy płacąc za wodę i odbiór ścieków i w ten sposób spłacają inwestycję. Toruńskie Wodociągi w 2017 roku planują także rozpoczęcie budowy wodociągu do Ciechocinka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska