MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wychowanie upolitycznione

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Na UMK trwa jedna z największych w tym roku konferencji naukowych „Prawica - lewica - wychowanie”. Wśród gości znalazły się takie nazwiska, jak Jan Żaryn, Piotr Zaremba czy Tomasz Szkudlarek.

Na UMK trwa jedna z największych w tym roku konferencji naukowych „Prawica - lewica - wychowanie”. Wśród gości znalazły się takie nazwiska, jak Jan Żaryn, Piotr Zaremba czy Tomasz Szkudlarek.

<!** Image 3 align=none alt="Image 201044" sub="Współorganizator konferencji - dr Filip Nalaskowski [Fot.: Sławomir Kowalski]">To druga edycja spotkań z cyklu „Edukacja uwikłana”, organizowanych przez Wydział Nauk Pedagogicznych UMK. Tematem tegorocznej konferencji są podstawy filozofii edukacji, z którymi w gruncie rzeczy spotykamy się każdego dnia.

- Spór między prawicą a lewicą leży u samych podstaw ideologii edukacyjnych - wyjaśnia dr Filip Nalaskowski, współorganizator wydarzenia. - Gdzieś na samym końcu odnajdujemy go w poczynaniach władzy. Wiele rozmawia się o tym, jak wykorzystać komputery w szkole, o tym, jak organizować pracę nauczycieli, ale pomija się to, co leży u podstaw, z jakich wartości wychodzimy.<!** reklama>

Wnioski z konferencji odbywającej się w hotelu Filmar mają pomóc m.in. w odpowiedzi na pytanie, na ile i w jakim stopniu edukacja zatopiona jest w polityce, a także, czy ma ona pozytywny, czy też negatywny wpływ na wychowanie. Odpowiedzi postarają się udzielić znane postacie świata nauki i publicystyki.

- Zaprosiłem ludzi nie tyyh, którzy reprezentują różne opcje polityczne, bo tak nie można klasyfikować naukowców, ale ludzi, którzy mają coś na ten temat do powiedzenia, wiele sław i pierwszoligowych profesorów - mówi prof. Aleksander Nalaskowski. - Chcemy debatować o edukacji znajdującej się niejako pomiędzy tymi klinami politycznymi, jakimi są lewica i prawica.

Jednym z prelegentów jest prof. Tomasz Szkudlarek z Uniwersytetu Gdańskiego. W swoim wystąpieniu sięgnął do źródeł tożsamości politycznej.

- Problem relacji między lewicą i prawicą nie leży wyłącznie w gestii ludzi zajmujących się kwestiami wychowania, wystarczy spojrzeć na scenę polityczną - mówi prof. Tomasz Szkudlarek. - Staram się sięgnąć głębiej, do tego, jak konstruowane są tożsamości polityczne - i lewicowe, i prawicowe. Funkcjonują one w swoich klasycznych formach już bardzo rzadko i są bardzo przemieszane. Pewne idee lewicy przejmuje prawica, a partie lewicowe stają się partiami liberalno-rynkowymi. Łatwo o dezorientację.

Naukowcy powtarzają, że polityka jest obecna w wychowaniu, mimo że nie zawsze ją dostrzegamy. - Pojęcie polityki jest zmanipulowane, stąd jej połączenie z edukacją być może źle nam się kojarzy - uważa Katarzyna Szymala ze Stowarzyszenia „Sternik”. - Pamiętajmy jednak: nie ma edukacji neutralnej światopoglądowo. Edukacja jest nośnikiem pewnych wartości - lewicowych lub prawicowych.


Info

Dziś drugi dzień konferencji

W programie (godz. 9-13) m.in. referaty prof. Zbyszka Melosika, red. Piotra Zaremby, prof. Bogusława Śliwerskiego, prof. Mirosławy Dziemianowicz-Nowak i podsumowanie prof. Aleksandra Nalaskowskiego.

Szczegóły i tematy wystąpień na stronie internetowej konferencji: www.p-l-w.umk.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska