MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycięci z gazety

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Z wycinków prasowych i zdjęć w kolorowych czasopismach tworzy własną opowieść, odartą z wyidealizowanego „glamour”, lansowanego przez media - tak o najnowszych pracach Anny Kutery można przeczytać na portalu culture.pl.

Z wycinków prasowych i zdjęć w kolorowych czasopismach tworzy własną opowieść, odartą z wyidealizowanego „glamour”, lansowanego przez media - tak o najnowszych pracach Anny Kutery można przeczytać na portalu culture.pl.

<!** Image 2 align=none alt="Image 201721" sub="Praca Anny Kutery „Forum humanum” [Fot. archiwum artystki]">„To media (gazety, czasopisma, radio, telewizja, Internet) organizują nam życie, sugerując, kiedy, co i jak powinniśmy robić - pisze artystka w zapowiedzi do wystawy swych najnowszych prac. - Jeśli kogoś nie stać na doświadczanie rozmaitych emocji na żywo, to choć poczyta sobie lub poogląda wiadomości (...), że komuś wyrządzono krzywdę, stał się ofiarą agresji, kataklizmu, wypadku... Albo że ujawniono nieprawości w życiu celebrytów”.<!** reklama>

Na tę wszechogarniającą władzę mediów Anna Kutera postanowiła spojrzeć z dystansu, zanalizować ją i nieco jej się przeciwstawić. Gazetowe przekazy potraktowała jako materię do przekształcenia. Wycinając z czasopism teksty i fotografie. Zgniatając je, formując z nich nowe przedmioty, tworząc z tych strzępów kolaże, fotografując je na zaskakującym tle, filmując, używając w swoich performance, układa z nich nowe opowieści, nieprzypadkowe, ale analizujące społeczne procesy i wpływ na nie mediów. Bohaterowie tych opowieści przestają należeć do rzeczywistości, z której zostali wyrwani, przenoszą się do rzeczywistości sztuki.

Tak powstał cykl prac pt. „POSTgazetowa miłość”. Można go od dzisiaj oglądać w Galerii Sztuki „Wozownia”. Jak piszą krytycy o pracach artystki z tego cyklu, jej postawa wobec środków masowego przekazu jest krytyczna, ale niepozbawiona nuty podziwu dla ich globalnych możliwości.

Anna Kutera od dawna interesuje się społecznymi kontekstami sztuki. Absolwentka wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dziś ASP), od 1975 roku współorganizowała razem z Janem Świdzińskim międzynarodowy ruch sztuki kontekstualnej, skupionej na badaniu społecznych odniesień dzieła. Tworzy filmy wideo, fotografie, instalacje, obrazy i performance.


Wernisaż dziś, 14 grudnia, o godz. 18 w Galerii Sztuki „Wozownia”.

Wystawa czynna do 6 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska