Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Ziemi Świętej do naszego Górzna

Paweł Stanny
Tegoroczny sezon badawczy był dla ekipy doktora Kazimierza Grążawskiego z brodnickiego muzeum szczególnie pracowity.

Tegoroczny sezon badawczy był dla ekipy doktora Kazimierza Grążawskiego z brodnickiego muzeum szczególnie pracowity.

<!** Image 2 align=right alt="Image 30841" sub="Archeolodzy w trakcie eksploracji krypty. W trumnach zetlałe znaki bożogrobców.">Po wykopaliskach archeologicznych w grodzie w Gutowie, badaniach powierzchniowych grodu w Grodzicznie przyszła kolej na Górzno.

W tym malowniczo położonym miasteczku ekspedycja dr. Grążawskiego szukała śladów dworu biskupiego zniszczonego podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku. Innym obiektem zainteresowania archeologów były podziemia kościoła górznieńskiego św. Krzyża. Za zgodą proboszcza archeolodzy zbadali kryptę kościoła.

Po sforsowaniu bardzo wąskiego wejścia ekipa dostała się do środka znajdując na miejscu kamienny sarkofag i sześć całych trumien zawierających zmumifikowane szczątki osób duchownych.

Czego szukali rabusie?

W krypcie znajdowały się też dwie rozbite trumny z których wyrzucono szczątki ludzie. Sprawcami tego byli prawdopodobnie włamywacze, bowiem jak uważa dr. Kazimierz Grążawski wyraźnie widać było ślady plądrowania.

Czego szukali rabusie? Czyżby kusiła ich legendarna przeszłość użytkujących niegdyś kościół bożogrobców ? Niewykluczone. Archeolodzy, którzy weszli do krypty okazali zmarłym więcej szacunku. Trumny przejrzano starając się niczego nie zniszczyć. - Szczególnie ciekawi byliśmy sarkofagu, a zwłaszcza kogo krył, ale stwierdziłem, że nie będą go teraz ruszał gdyż moglibyśmy go uszkodzić. - mówi Kazimierz Grążawski.

To na pewno bożogrobcy

Badacze kryty nie mieli złudzeń, co do pobytu w kościele bożogrobców (zwano ich też miechowitami).W trumnach, oprócz szczątków, znaleziono fragmenty płaszczy z charakterystycznym czerwonym podwójnym krzyżem zakonu.

<!** reklama left>Znak ten towarzyszył bożogrobcom od chwili powstania na Ziemi Świętej w Jerozolimie w 1099 roku. Zadaniem zakonu była bowiem opieka nad grobem Chrystusa. Do Górzna, założony przez krzyżowca Gotfryda z Buillon, zakon bożogrobców trafił w 1325 roku. Przez lata bracia opiekowali się tutejszą parafią działając w drewnianym kościele. Dzisiejszy, murowany kościół wybudowany w latach w latach 1765 - 1812 w stylu barokowo- klasycznym zachował jednak wiele pamiątek z czasów bożogrobów.

Szczególną wartość historyczną posiada ołtarz z drugiej połowy XVIII wieku przedstawiający biskupa oraz rycerza z insygniami królewskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska