MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł ojciec Marian Sojka, jeden z najbliższych współpracowników ojca Tadeusz Rydzyka

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ojciec Sojka zmarł 25 maja, w wieku 61 lat. Od lat poważnie chorował.
Ojciec Sojka zmarł 25 maja, w wieku 61 lat. Od lat poważnie chorował.
Zmarł redemptorysta ojciec Marian Sojka, jeden z najbliższych współpracowników ojca Tadeusza Rydzyka. Od dwóch lat był dyrektorem budowanego przy Porcie Drzewnym w Toruniu Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Ojciec Sojka zmarł 25 maja, w wieku 61 lat. Od lat poważnie chorował.

Zobacz wideo: Kolejne luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni!

Ojciec Sojka nie żyje, ojciec Rydzyk dziękuje

Trudno mi to mówić… Jakkolwiek zmagał się z poważną chorobą, a dla człowieka wierzącego jest nadzieja, nie chcieliśmy dopuścić do siebie, że tak się stanie.

W klasztorze o. Marianem opiekowali się lekarze i pielęgniarki, ale wczoraj został przewieziony do hospicjum, ponieważ potrzebował specjalistycznej opieki. Dziękujemy całej służbie zdrowia, siostrze elżbietance, która przychodziła się nim opiekować. Dziękujemy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pani dyrektor Elżbiecie Starosławskiej i wszystkim lekarzom za pomoc – mówił na antenie Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor rozgłośni.

Kim był o. Marina Sojka?

O. Marian Sojka urodził się 25 września 1959 roku w Rytwianach. Ukończył liceum zawodowe w Staszowie. Po misjach, jakie w rodzinnej parafii wygłosili redemptoryści, nawiązał kontakt ze zgromadzeniem, do którego wstąpił w 1978 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1985 roku z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Potem przez rok pracował jako wikariusz w Zamościu, a następnie w latach 1986–89 studiował historię Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W Rzymie ukończył także szkołę paleografii, dyplomatyki i archiwistyki przy Tajnym Archiwum Watykańskim.

Ojciec Sojka zmarł 25 maja, w wieku 61 lat. Od lat poważnie chorował.
Ojciec Sojka zmarł 25 maja, w wieku 61 lat. Od lat poważnie chorował.

Po powrocie do Polski był archiwistą prowincjalnym w Warszawie przy ul. Pieszej (1989–1990), a następnie katechetą w Toruniu (1990–1991). Od 1991 roku przebywał w Krakowie, gdzie był m.in. korespondentem Radia Watykańskiego (1993–1997) i Radia Maryja (1993–1999). Pełnił funkcję przełożonego domu zakonnego i rektora Wyższego Seminarium Duchownego redemptorystów w Krakowie (1994–1996). W latach 1998-99 mieszkał w Toruniu, zaś w latach 1999-2002 w Skarżysku-Kamiennej.

Od 2002 roku pełnił funkcję dyrektora biblioteki Akademii Alfonsjańskiej. W 2004 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 2008 roku był pracownikiem Archiwum Generalnego Zgromadzenia w Rzymie.

Dyrektor muzeum "Pamięć i Tożsamość"

Od 2010 roku ponownie mieszkał w domu zakonnym w Toruniu. Był współpracownikiem Radia Maryja, dyrektor biblioteki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Był także dyrektorem instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Od 2019 roku pełnił także funkcję dyrektora Muzeum "Pamięć i Tożsamość".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska