Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młyn Wiedzy się rozkręca

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Właśnie rozpoczyna się kolejny rozdział w historii dawnego młyna parowego na Mokrem. Przygotowania do jego otwarcia idą pełną parą

<!** Image 3 align=none alt="Image 222120" sub="Model stacji kosmicznej prezentowała dyrektor Młyna Wiedzy Monika Wiśniewska
Fot.: Grzegorz Olkowski">
Toruńskie Centrum Nowoczesności zostanie otwarte 9 listopada. W czwartek na specjalnej konferencji obwieścił to prezydent Zaleski, choć początkowo odjęło mu mowę.
<!** reklama>
Toruński Młyn Wiedzy robi spore wrażenie. Wystarczy spojrzeć na jego otoczenie, jeszcze niedawno zaniedbane jak sam opuszczony kompleks młynów, a teraz ciekawie zagospodarowane. Prawdziwa przygoda zaczyna się jednak za drzwiami. Na kondygnacjach przebudowanej najwyższej części młynów pojawiają się kolejne elementy instalacji, jakie będzie można podziwiać od listopada.
- Na pierwszym piętrze powstaje właśnie stała wystawa „O obrotach”, której nazwa nawiązuje oczywiście do naszych kopernikańskich tradycji - mówi Monika Wiśniewska, dyrektorka Centrum Nowoczesności. - Na drugim zobaczymy natomiast największy w Polsce model koryta rzeki, od jej źródła po ujście.
Narodzinom tych wystaw przyglądali się wczoraj przedstawiciele mediów. Zobaczyliśmy m.in. ważący 800 kilogramów model stacji kosmicznej, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom „Gwiezdnych Wojen”, ponieważ jego wnętrza bardzo przypominają statek księżniczki Lei zaatakowany przez siły Imperium w „Nowej nadziei”.
Rzeka również szumiała już w swoim korycie zbudowanym z niemal trzech ton nierdzewnej stali. Za miesiąc będzie przy nim można zobaczyć m.in. model oczyszczalni ścieków oraz zaporę, teraz jednak słychać było głównie kumkanie żab, donośniejsze od łomotu młotków i rumoru przestawianych rusztowań. Za miesiąc we młynie na wyciągnięcie ręki będzie w zasadzie cały świat, ponieważ poza stałymi ekspozycjami, zobaczyć będzie tu jeszcze można wystawy tymczasowe: „Życie”, „Fenomeny elektryczności”, „Gra i buczy”, „Mapy nauki”, „Od lunety Galileusza do teleskopu kosmicznego”, „Przewrotne oko” i „Barwy Słońca”. Na wyciągnięcie ręki należy rozumieć dosłownie, wszystkie eksponaty Centrum Nowoczesności zostały stworzone specjalnie po to, by je dotykać i przy ich pomocy eksperymentować.
Centrum Nowoczesności robi naprawdę spore wrażenie, prezydentowi Torunia aż wczoraj odebrało mowę. Michał Zaleski miał podać datę oficjalnego otwarcia Młyna Wiedzy, nie mógł jednak pojawić się na konferencji osobiście. Zapowiedziany przez Marcina Centkowskiego, odpowiedzialnego za kontakty z mediami, prezydent pojawił się na dużym ekranie i stąd zaczął przekazywać swój komunikat. Głośniki pozostały jednak nieme i odezwały się dopiero podczas powtórki wystąpienia.
Młyn zacznie pracować pełną parą 9 listopada. Jednak już od 14 października zespół Centrum Nowoczesności zaprasza do współpracy „Poszukiwaczy zaginionej nauki”. Poszukiwaczami tymi mogą się stać uczniowie między 6. i 14. rokiem życia, którzy przeczytają instrukcję gry umieszczoną na stronie: mlynwiedzy.org.pl/poszukiwacze.
Centrum Nowoczesności  jest pierwszą instytucją, która wprowadziła się do kompleksu młynów na Mokrem. Tuż obok, w najstarszej części ogromnej budowli, powstaje tymczasem Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.
- W tej chwili trwają tam roboty wykończeniowe - mówi Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego Wydziału Inwestycji i Remontów. - W grudniu mamy zamiar zacząć odbiory, później zająć się wyposażeniem, by wiosną centrum otworzyć.
Wcześniej magistrat musi jeszcze znaleźć operatora, który MCSM pokieruje. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska